Mozimánia márciusi száma2013.03.11. 14:47, Zsuzsi
A Mozimánia márciusi számában Vasember a címlapon szerepel, és egy háromoldalas cikk mellett egy óriásposzer is a miénk lehet. A lapokat saját kezűleg szkenneltem be, és a cikket is én gépeltem be, ezért itt külön kiemelem, hogy másolni TILOS! Kattints a képekre a nagyobb méretért!
A Bosszúállók alig, hogy megmentették a világot Lokitól, Tony Starknak ismét harcba kell szállnia az emberiség, valamint szerettei védelméért. Ezúttal azonban –a poszttraumatikus stressz alatt álló – Vasembernek rést ütnek a páncélján, szembesül a saját halandóságával és olyan ellenséggel kerül szembe, aki térdre kényszeríti… Az eddigi legsötétebb hangvételű Iron Man-moziban a rendező, Shane Black visszanyúlt a képregény gyökereihez, mely így méltó folytatásává válhat Jon Favreau kezei közül kikerült epizódoknak.
Kattints a "Bővebben"-re a folytatásért!
A Vasember mozik azon kevés képregényfilnek közé tartoznak, amik nemcsak szuperhős rajongói, hanem egy szélesebb közönség körében is hatalmas sikert arattak. Mindez betudható Robert Downey Jr.-nak, akire mondthatni ráöntötték ezt a szerepet és jon Favreau rendezőnek, aki nagyszerűen ragadta meg a figura lényegét, valamint annak történetét – lerakva így egy nagyszerű hollywoodi marveles franchise alapjait. Az első epizódot 140 millió dollárból forgatták és 585 millió dollár bevételt hozott, a második rész pedig 200 milliós költségvetésből készült és 624 millió dollárral tette gazdagabbá a Paramount Picturest. A produkciók azonban nem csupán anyagi hasznot hajtottak. Lehetőséget biztosítottak arra, hogy a comic-filmek palettáján a Marvel kiadványainak közkedvelt alakjai –gondolunk itt Amerikai kapitányra, Thorra – domináljanak, majd felépítség egy olyan mozi-sorozat nyitányát, mint a Bosszúállók. Folytatás pedig mindegyikből várható „Tony Stark szerintem olyan, mint Bruce Wayne, azaz Batman vagy James Bond. Tehát azok közé a filmes hősök közé tartozik, akiknek a története soha nem ér véget a vásznon. Egyenlőre nem tudnám megmondani, hogy a harmadik részt követően hogyan tovább. Talán a Bosszúállók második epizódja után már minden kicsit világosabbá válik. Úgy érzem, Vasember figurájában rengeteg kiaknázatlan lehetőség rejlik, ezért egy filmet –talán kettőt is- leforgatunk majd” –jegyezte meg a Vasember 3. producere, Kevin Feige.
A magányos hős
Tony Starkot eléggé megviselte a Lokival való összecsapás és olyan kérdések kezdik foglalkoztatni, amiken korábban nem is gondolkozott. Például, hogy a „ruha” –vagyis helyesebben a páncél- teszi-e az embert? „Miután Vasember a Bosszúállók csapatával térdre lényszerítik és legyőzik Lokit, Tony egyfajta poszttraumás stressz hatása alá kerül. Olyanokkal találkozott, akiknek a hatalma mellett az ő tudása eltörpül. A történtek miatt visszavonul a műhelyébe, ahol elkezdi építeni a páncélja legújabb verzióját. A fejlesztés különlegessége, hogy a darabja bárhol és bármikor hozzá tudnak kapcsolódni. Ám ahogyan halad előre a munkával, egyre jobban azt érzi, hogy nem akar >>eggyé válni<< az öltözékével” –mondja Kevin Feige, akit a címszereplőt életre keltő Robert Downey Jr. egészít ki néhány gondolattal. „Shane (Black rendező) egy jóval sötétebb vonalát ragadta meg a Vasember-történeteknek, sokkal megrázóbb lesz a film, mint a korábbi kettő. Visszament a képregény gyökereihez, amit vegyített a saját elképzeléseivel és így a sorozatnak egy igen különleges darabját alkotta meg.”
Az ősi ellenség
Vasember legnagyobb ellensége, Mandarin először 1964-ben tűnt fel a Marvel Tales of Suspense című sci-fi képregénysorozatában, melyben jobbára vasemberes, valamint amerikai kapitányos történetekkel találkozhatnak a rajongók. Mandarin egy olyan család szülötte, melynek tagjai –apai ágon- Dzsingisz kán vérvonalából származnak. Szüleit elvesztette, és a felmenői ellenére szegénységben nőtt fel a nagynénje gyámsága alatt. Miután az otthonára kiszabott adók miatt a kormány kilakoltatta, a Kínában található, úgynevezett Lelkek völgyébe menekült, ahol megismerkedett egy idegen fajjal, akik évszázadokkal ezelőtt érkeztek a Földre. Az általuk hátrahagyott tudással és fejlett technikai eszközök segítségével bosszút állt az őt ért sérelmekért, majd világuralmi törekvéseit akarta megvalósítani, ám szembe került Vasemberrel… „Mandarin alakjának felépítésénél nem tudtunk csak a Vasember-képregényekben ábrázolt figurára hagyatkozni, ezért saját elképzeléseinket is hozzáadtuk a karakterhez. A Ben Kingsley által életre keltett antihős könyörtelen, állandó, komoly fenyegetést jelent –ahogyan azt egyébként már a film előzetesében láthatták a nézők. Ez a fickó nem szórakozik, keményen odacsap” –árulja el Mandarinról Kevin Feige, majd Robert Downey Jr. veszi át tőle a szót. „Szerintem azok a legveszélyesebb rosszfiúk, akik nemcsak az erejükre, vagy különleges hatalmukra, hanem az eszükre támaszkodnak. Mandarin egy zseni és Ben Kingsley ezt a rendkívüli alakításával teszi igazán félelmetessé.”
Vasember újjászületik
Mandarin meglepetésszerűen csap le Vasemberre, aki fizikailag és lelkileg megtörten ellensége nyomába ered, ám nemcsak ő maga szenved el komoly sérüléseket, hanem a páncélja is. „A harmadik rész történései némileg hasonlítanak az első film eseményeire. Tonyt Afganisztánban elrabolták és fogva tartották egy barlangban, ahonnan néhány egyszerű eszköz segítségével mégis megmenekült. Most ismét –ugyanilyen feltételek között- egy ismeretlen ország kellős közepén ragad, a páncélzata pedig gyakorlatilag használhatatlanná válik. Szerintem kifejezetten érdekes és szórakoztató, ahogyan hősünk alkalmazkodik a körülményekhez. Mindezt azonban szuperképességei nélkül éri el. Nem született asgardinak, mint Thor, nem fertőződött meg gamma-sugarakkal, mint Hulk, valamint Amerikai Kapitánnyal szemben ő nem kapott erőnövelő katonai szérumot. Neki egy valami ad különleges hatalmat: az agya.”
|